Povrchové úpravy

Povrchové úpravy

1. Práškové lakování

Našim zákazníkům nabízíme lakování práškovými plasty (komaxit), a to dle vzorníku RAL, a jiných speciálních odstínů, vše dle Vašich konkrétních potřeb a přání.

Průchodnost pece: 550cm x110cm x 170cm a 640cm x 190cm x 295cm

Práškové lakování nemá v dnešní době z hlediska povrchových úprav kovů konkurenci. Mezi nejpodstatnější výhody povrchových úprav práškovými barvami patří estetický a vzorový vzhled nalakovaných výrobků, úplná absence zdraví a přírodě škodlivých a zatěžujících těkavých látek, což znamená, 100% podíl pevných částic, pigmentů bez těžkých kovů. Z ekologického hlediska je výhodou minimum odpadového množství aplikovaných barev díky možné recyklaci a relativně jednoduchápro životní prostředí nenáročná likvidace odpadových práškových barev. Po nalakování díly balíme, dle přání do fólie, krabic, kartónových, plastových, na palety, atd. V případě, že to povaha výrobku vyžaduje, zajistíme také smontování daného výrobku a lakovaných dílců a následné zabalení.

2. Předůpravy kovů před práškovým lakováním

V této oblasti nabízíme tyto kvalitní předůpravy:

 • Pískování a opalování: pískování upravuje přilnavost práškové barvy k povrchu lakovaného dílce.
 • Odmaštění a Fosfátování: odmaštění odstraňuje z kovových částí materiálu nečistoty a fosfátování výrazně zvyšuje antikorozní odolnost.

Povrchové úpravyKvalitní předúprava povrchu má významný vliv na přilnavost práškové barvy k povrchu lakované součásti. Tím se významně podílí na celkovém vzhledu, odolnosti a životnosti laku. Samotná aplikace práškových barev na očištěné a odmaštěné podklady je z hlediska antikorozní ochrany lakovaného dílce ne vždy dostačující. Každé zvýšení této ochrany má značné ekonomické přínosy. Kvalitní předúprava před lakováním dokáže přibližně ze 75% ovlivnit výslednou kvalitu a především korozní odolnost finální povrchové úpravy. Z tohoto důvodu je kvalitní předúpava před práškovým lakováním nezbytná, a to hlavně pro dílce, které jsou určeny do venkovního, nebo jinak agresivního prostředí (v těchto případech používáme velice efektivní práškový zinek. Tato metoda je z hlediska odolnosti lepší než tradiční zinkování).
V případě zájmu nás prosím neváhejte kontaktovat.

Lakování

Lakování

V oblasti povrchových úprav kovů nabízíme lakování práškovými plasty (komaxit), vše dle vzorníku RAL, a jiných speciálních odstínů, antik a metalíz, podle přání a potřeb zákazníka.

V roce 2015 jsme pořídili nové strojní zařízení pro provádění povrchové úpravy nanášením práškových plastů, odmaštění, sušící pec, podlahová nanášecí kabina a vytvrzovací pec.

Průchodnost pece: 550cm x 150cm x 200 cm a 640cm x 190cm x 295cm

S ohledem na variabilitu, zakázkovou výrobou a maximální flexibilitu držíme skladem obrovský sortiment odstínů, barev a metalíz. Práškové lakování je moderní technologie povrchové úpravy kovů, která nejen že splňuje všechna přísná kritéria pro ochranu životního prostředí, ale hlavně zaručuje kvalitní povrchovou úpravu kovů. Jedním z předpokladů pro kvalitní nástřik je upravený povrch lakovaného výrobku, to znamená, odmaštěný, případně opískovaný. Po nanesení práškové hmoty následuje vypálení výrobků ve vypalovací peci. Nanášení prášku probíhá dvěma způsoby, elektrostatickým nebo tribostatickým (kinetickým). Po nanesení práškové hmoty následuje vypálení výrobků ve vypalovací peci. Při teplotě v rozsahu od 180 do 210°C dochází k roztavení, vytvrzení a přilnutí prášku k povrchu výrobku. Naše polo-automatizovaná linka, je postavená podle současných moderních technologií, tak, aby vyhovovala jak hromadné, velkosériové výrobě tak i zakázkám menšího objemu. Naší předností je možnost nástřiku několika různých odstínů během jednoho dne. Tato pružnost nám umožňuje plnit i složité zakázky podle Vašeho přání v co nejkratších termínech, mnohdy se jedná o dny, v některých případech, hodiny.

Pro díly uřčené do venkovního prostředí, nebo jinak korozně zatěžované díly, je možno provádět dvouvrstvý nástřik. Tento tvoří práškový základ obsahující zinek (zvyšující korozní odolnost) a vrchní práškový nástřik. Po nalakování se dané díly balí do fólie. Na přání zákazníka a také podle povahy výrobku můžeme zajistit i jiné balení, např. do kartónových, plastových krabic, na palety, atd.Také lze zajistit smontování daného výrobku po nalakování a následné zabalení. V případě zájmu nás prosím neváhejte kontaktovat.

Pískování

Pískování

Tryskání provádíme ve TŘECH různých tryskacích kabinách o průchodnosti 250cm x 100 cm x 100cm a novém velkokapacitním automatickém otočném tryskacím zařízení - vhodné pro velké série dílů.

Lze pískovat a protahovat profily do délky až 6 metrů. Pro dosažení té nejlepší kvality povrchu při pískování používáme abraziva na bázi ocelového, křemičitého, korundového, keramického a jiných písků. Pískujeme ocel - zejména ostrohranem, pískujeme dural a slitiny hliníku - keramikou, pískujeme nerez - balotinou. Vše se odvíjí od povahy materiálu a Vašich požadavků na finální povrch materiálu.

Pískování neboli Tryskání - se nejčastěji využívá jako předúprava povrchu kovů před aplikací nátěrových hmot. Pískování je jednou z nejúčinnějších metod jak efektivně odstranit z materiálu staré nátěry nebo korozi (rez).

Kvalita neboli čistota tryskaného povrchu se měří ukazatelem Sa. Standardní hodnotou pro pískování je ukazatel Sa 2,5, což představuje velmi důkladné otryskání povrchu. Rozsah tryskání se pohybuje od jemné až po hrubou drsnost, v závislosti na účelu, pro který tato úprava slouží.

Tryskáme například tyto a mnohé další věci:

 • tryskání plechů, profilů, trubek
 • tryskání rámů na motorky, kola a koloběžky
 • tryskání ocelových konstrukcí
 • tryskání částí dopravní techniky
 • tryskání rozvaděčů
 • tryskání kovářských výrobků
 • tryskání zábradlí, schodišť, plotových dílců, radiátorů
 • tryskání sloupů a stožárů
 • tryskání přírub a konzolí, atd.

V oblasti strojírenství je pískování používáno zejména pro tyto účely:

 • čištění od rzi a starých nátěrů
 • povrchová úprava před práškovým lakováním, nebo zinkováním (zinkování zajišťujeme v kooperaci)

Fosfátování

Fosfátování

Fosfátování je velmi oblíbená technologie předúpravy povrchu kovů před lakováním. Zejména pro velmi rozšířené povlakování práškovými barvami (plasty). V tomto případě se nejvíce využívá technologie železitého fosfátování pro kvalitní předúpravu povrchu železných kovů, ale taky hliníku, pozinku, a jiných kovů. Fosfátování zajišťuje dobrou přilnavost lakové vrstvy a zvýšenou korozní odolnost celého systému protikorozní ochrany.

Našim zákazníkům nabízíme tuto formu předúpravy plně automatickým komorovým postřikem, který se skládá ze tří stupňů:

 • vyhřívaný - pro odmaštění
 • vyhřívaný - fosfát
 • vyhřívaný - oplach, popřípadě demi-oplach

V případě zájmu nás prosím neváhejte kontaktovat.

Broušení
Broušení

Broušení a leštění je nejnákladnější operací z mechanických úprav, proto se volí jen tam, kde jsou maximální nároky na jakost povrchu. Jednotlivé operace určuje kvalita materiálu a přání zákazníka.

Obecně platí, že úpravy povrchu výrobku začínají od hrubšího do jemnějšího broušení za použití:

 • brusných pásů
 • brusných lamel
 • kotoučů nebo lamel z brusného rouna

Různě velké díly se šetrně a stejnoměrně opracovávají ve speciálním brusném zařízení. Tento postup je základním předpokladem pro další zpracování.

Obecně platí, že úpravy povrchu výrobku začínají od hrubšího do jemnějšího broušení za použití:

 • broušení dílů maximální šíře 1300 milimetrů
 • možnost čištění povrchu hliníku, nerezi, plechů s fólií, pozinkovaného plechu a zaoblení a sražení hran plechu
 • automatické centrování brusného pásu
 • digitální odečítání tloušťky
 • kontrola rychlosti posuvu

Účelem mechanických úprav je především:

 • vytvořit povrch odpovídající požadavkům našich zákazníků (kartáčový efekt, efekt vysokého lesku a antik-efekt)
 • připravit díly pro optimální přilnavost galvanických vrstev a laku

Moření kovů

Kvalitní povrchové úpravy mají zásadní význam pro dlouhou životnost výrobků vystavených agresivním vlivům prostředí, ovlivňují vzhled a přímo se podílí na hygienických vlastnostech výrobku. KLEMAT CZ s.r.o. proto disponuje moderními kapacitami pro povrchové úpravy nerezových a hliníkových oceli.

Naše technologie zahrnují:

 • moření a pasivace nerezové oceli a hliníkových slitin
 • elektrochemické leštění nerezové oceli
 • tryskání nerezové oceli, železa a hliníkových slitin

Tyto druhy povrchových úprav používáme nejen pro vlastní produkci, ale jako službu je poskytujeme také dalším zpracovatelům z celé republiky. Naše výhody jsou vynikající kvalitaa vzhled výsledných povrchů.

Moření a pasivace zvyšuje antikorozní odolnosti výrobků. Bez této povrchové úpravy dochází ke korozi především v místě svárů, obzvláště ve vlhkém prostředí s obsahem chloridů. Materiál je také během procesu zbaven přechodových barev, značení materiálu od dodavatelů a různých popisů. Výsledný povrch je sjednocený, stříbřitě šedé barvy a bez bodové koroze.

Používané způsoby moření:

 • ponorem
 • výsledky moření jsou v souladu s nejvyššími požadavky kladenými na tyto procesy
Technické možnosti zařízení Délka(m) Šířka(m) Výška(m)
Ponorové měření 2,7 2,0 1,5

Lakování mokrou cestou

Lakování mokrou cestou

Tato technologie je pro nás novinka, která rozšíří a posílí portfolio služeb, které firma nabízí v oblasti povrchových úprav kovů a to předúprav tryskáním, mořením a leštěním.

Technologie sebou nese pořízení aplikační kabiny pro lakování mokrou cestou vč. programovatelného procesu sušení a vytvrzování přímo v kabině, tak aby byla zachována max. kvalita povrchové úpravy. Sušení se provádí přes výměník odpadního tepla za pomocí kogenerační jednotky, která je součástí zařízení.

 • Kabina umožnuje lakování a sušení
 • Teplota lakování: 20-25°
 • Teplota sušení: 60-80°
 • Délka: 8500 mm
 • Šířka: 4500 mm
 • Výška: 3000 mm
 • Průtok: 44000 m3/h
 • Topení pro sušící komoru – přes výměník a kogenerační jednotku

Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko 'Souhlasím se vším'.